Message Icon
E-mail Address
info@sedefhastaligi.com
Phone Icon
Information and Appointment
+90 212 677 24 24

Liken Planus sebebi bilinmeyen ancak immüno patogenetik yönü kuvvetli olan deri ve mukozaların yangısal bir hastalığıdır. Leylak renginde tepesi düz kaşıntılı halka şeklinde popüler gelişir ve üzerinde beyaz dantel şeklinde bir yüzey bulunabilir. Papüller birkaç tane veya çok sayıda olabilir. Hastaların %30’unda ağız mukozasında beyaz bir ağ görülür ve lezyonlar genital bölgede de görülebilir.

Mikropapüller ve hipertrofik formları vardır. Bazen saçlı deri tutulumu alopesiye neden olur. Tırnaklarda tutulabilir. Histolojik olarak epidermisin bazal tabakasında hasar vardır. Civatte sicimcikleri ve Subepidermisteband şeklinde belirgin lenfosit ile histiosit birikimi görülür. Otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Topikalkortikostereoidler ile tedavi kaşıntıyı önlemede yardımcı olabilir ama hastalık kendiliğinden iyileşme gösterebilir.

Liken Planus Nedir?

Liken Planus deride meydana gelen bir hastalık türüdür. Hastalığın oluşmasının psikolojik olduğu varsayılmakta, kesin sebep olan herhangi bir sebebe rastlanılmamıştır. İnsan vücudunda iç deride (ağız, geniz, boğaz ve yemek borusunda) erkek ve kadınlarda cinsel organ çevresinde kol bacaklarda sık görülmektedir.  Hastalık beraberinde karaciğer rahatsızlıkları da getirmektedir. Kadın hastaların erkek hastalara oranla fazla olduğu bilinmekte ve 30-50 yaşlar en çok şikayetlerin olduğu yaşlardır.

Deride kaşıntı ile başlayarak ilerledikçe kabaran, daha sonra mor renge dönüşen lekeler ile başlayan Liken Planus ağız içinde ise beyaz renkte olup küçük ve çok sayıdadır. Hastalanan kişiden sadece aşırı kaşıntı şikayetleri gelmektedir. Kaşıntıların dışında hastalığın başlangıcında başka problemler görülmez. Bacak ve kollarda gelişen Liken Planus de lekelerin rengi kahverengi ve siyah olabilmektedir.

Tedavinin gerçekleşmesi için tanının koyulması gerekmektedir. Genelde doktorlar gözlemleri ile hemen teşhisi koyarlar. Eğer farklı durumlar söz konusu olursa lekeden örnek alınıp mikroskopaltında incelemeler yapılır.

Ağız içinde ciddileşen bu hastalık bazı durumlarda kanser yapabilmektedir. 

Aşırı kaşıntı olan durumlarda sakinleştirici etkili kremler kullanılabilmekte, ağız içi Liken Planus da kortizonlu ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir

Rahatsızlığınızla ilgili sorularınızı aşağıdaki soru formu aracılığıyla sorabilirsiniz...

Soru Sorun?

    [anr_nocaptcha g-recaptcha-response]