Message Icon
E-mail Address
info@sedefhastaligi.com
Phone Icon
Information and Appointment
+90 212 677 24 24

Kutanöz Fungal enfeksiyonların tedavileri. Sistemik tedavi

Griseofulvin nedir ?

Sadece dermatofit enfeksiyonlarına etkilidir. Fungostatiktir. Günde tek doz kullanılabilir. Çocuklarda 12.5 mg/kg , büyüklerde 500-1000 mg/gün dozunda verilir. yağlı yiyeceklerle alınması emilimini arttırır. Baş ağrısı, bulantı, kusma, fotosensitivite, ağız kuruluğu sık görülen yan etkileridir. Gebelikte ve laktasyonda kontrendike olduğunu Dr. Mehmet İlteber Bahadır da belirtti.

Ketokonazol Nedir ? Etki Spektrumu Nelerdir?

Dr. Mehmet İlteber Bahadır, Dermatofit, Kandida ve Malassezia Furfur’a etkili olduğunu belirtti. Deride keratine sıkıca bağlanır. Testosteron ve kortizon sentezini azaltabilir. Gebelikte ve laktasyonda kontrendikedir.

Flukonazol Nedir ?

Ergosterol biyosentezini baskılar. Aç veya tok karnına alınabilir. Lipofik ve hidrofilik olduğundan BOS’a, yağ ve keratin dokulara geçeceğini Dr. Mehmet İlteber Bahadır söyledi. Antiasitler emilimini azaltır. 16 yaş altında önerilmez.

ITRAKONAZOL NEDİR ? HANGİ DURUMLARDA KONTRENDİKEDİR ?

Etki spektrumu en geniş olan antifungaldir. dermatofit, kandida, malassezia furfur, derin dermatofitozis ve sistemik mikozlara etkilidir. Gebelikte ve laktasyonda kontrendikedir. Ketokonazol ve flukonazole göre 8-12 kat daha aktiftir.

TERBİNAFİN NEDİR ?

Dermatofitlere fungusit, kandidalara fungostatik etki gösterir. Skulen epoksidaz inhibitörüdür. Hücre içinde skulen birikmesine yol açar. Yiyecek alımından etkilenmez. Lipofilik ve keratinofiliktir.

Bir cevap yazın