Message Icon
E-mail Address
info@sedefhastaligi.com
Phone Icon
Information and Appointment
+90 212 677 24 24

Hacamat Yapmak Sedef Hastalığına İyi Gelir mi?

Dr. Mehmet İlteber BAHADIR ile hacamat hakkında kısa bir söyleşi yaptık. Hacamat Türk toplumunda çok sık uygulanan pek çok hastaya iyi geldiği düşünülen tedavi metotlarından biridir. Hacamat aynı zamanda Peygamber Efendimizin de (S.A.V)  kendisinde uygulamış olduğu tedavi metotlarından biridir. Aynı zamanda hacamat son iki yıldan beri Sağlık Bakanlığı tarafından integratif tıpta kullanılan kabul görmüş tedavi metotlarından biridir.

Hacamat kısaca sırt bölgesinde kirli kanın ciltte kesi yapılarak vakumlanması sonucunda kirli kanın vücuttan dışarı alınmasıdır. Hacamat uygulanmasında  zararlı toksin birikmiş, pıhtılaşıp jöle kıvamına gelmiş pis kan temizlenir. Sırt bölgesinde lenf drejanının iyi olmadığını belirten Dr. Mehmet İlteber BAHADIR bu yol ile sırt ağrısı, fibromiyalji, baş ağrısı, epilepsi, kronik vücut ağrıları, kansızlık, eklem – kas hastalıkları ve genel kapsamlı vücut detoksu gibi pek çok vakada kullanılabilir diye konuştu. Hacamatın sedef hastalığı üzerinde etkisi olup olmadığı hakkında net bir bilimsel veri yoktur.

Bizim kliniğimize gelen bir hastanın hacamat yaptırması yasaktır. Cildin darbe aldığı sülük, hacamat, dövme, vücut kesileri, sert tarak kullanımı yine bayanlarda sert telli sütyen gibi uygulamalar sedef lezyonlarının büyümesine ve yeni lezyonların çıkmasına sebep olur. Şu ana kadar pek çok hastada klinik deneyimim kupa çekmenin, hacamat yaptırmanın sedef hastalığını arttırdığını gördüm. Yukarıdaki fotoğrafta hacamat yaptıran bir hastadaki lezyonların nasıl arttığını sizlere göstermek isterim. Görüşmek üzere. İyi günler.