Message Icon
E-mail Address
info@sedefhastaligi.com
Phone Icon
Information and Appointment
+90 212 677 24 24

Sedef Hastalığı Neden Olur?

Cilt üzerinde oluşan belirtiler nedeni ile fiziksel görünüme etkisi bulunan sedef hastalığı, bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Cildin kendisini normalden çok daha kısa bir sürede yenilemeye çalışması nedeni ile, cildin üst tabakalarında sınırları belli kızarıklıklar ve pullanmalar oluşur. Kaynağı henüz tam olarak belirlenmemiş olmasına rağmen uzmanların görüşü, hastalığın doğumdan itibaren bağışıklık sistemindeki bir anomali nedeni ile alyuvarların deri hücrelerini yok etmesinden kaynaklandığıdır. Kronik bir hastalık olup, bireyin hayatı boyunca tekrarlanabilir.

Uzmanlar, hastalığın genetik yatkınlık nedeni ile ortaya çıkabileceğini düşünmektedir. Ailesinde sedef hastalığı bulunan kişilerin, sedef hastası olma ihtimali daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda sedef hastalarının %30 kadarının, aile bireylerinde de hastalık görüldüğü belirlenmiştir.

Sedef hastalığı, bağışıklık sisteminden kaynaklanmaktadır ancak hastaların genel olarak bağışıklık sisteminde zayıflık olduğu sonucu doğurulamaz. Hastalığa neden olan özel durum, alyuvar hücrelerinin yanlış tepkimesidir. Eklemlerin dış kısımlarında belirtilerin gözlenmesi ile egzama hastalığından ayrılır. Egzama, yumuşak dokudaki deri bölgelerinde belirti gösteren ve sedeften tamamen ayrılan bir hastalıktır.