Message Icon
E-mail Address
info@sedefhastaligi.com
Phone Icon
Information and Appointment
+90 212 677 24 24

Sık banyo yapmak sedef hastalığını arttırır mı?

Bir hasta ister bizim kliniğimizde tedavi olsun ister başka kliniklerde tedavi olsun. Uyması gereken bazı koşullar olduğunu belirten Dr. Mehmet İlteber Bahadır ana kuralımız cildin yağ ve nem dengesini doğru olarak sağlamaktır dedi ve şöyle devam eti. Üst cilt dediğimiz epidermiste kan damarı bulunmaz. Buradaki hücreleri genel olarak ölü ya da yarı ölü olarak tanımlayabiliriz. Kaldı ki bu hücrelerin 28 günde bir değiştiğini daha önceki programlarda belirtmiştik.

Üst cilt dediğimiz yani bizim cildin elimizle dokunduğumuz bölümü vücudun kendi yağı ile beslenir. Doğru oranlardaki yağlı bir cilt sedef hastalığının vücutta yayılmasını engeller. Yağın aşırı miktarda artması yani başka bir deyişle vücudun kirlenmesi durumunda insanlar banyo ihtiyacı duyar. Peki bu banyo oranı sedef hastalarında hangi aylarda ne sıklıkta olmalıdır sorusunun cevabını veren Dr. Mehmet İlteber Bahadır çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hasta bizde tedavi görsün ya da görmesin yaz aylarında yani havanın sıcak ve terlemenin fazla olduğu aylarda banyoda bir sınırlama yapmıyoruz. Fakat özellikle terlemenin olmadığı kış aylarında her gün banyo yapmak cildin yağını alır. Cilt hızla kurur ve çatlar. Bu da sedef hastalığı lezyonlarının hızla artmasına sebep olur.

Yazın havaların sıcak olduğu terlemenin bol olduğu günlerde banyo sayısında bir sınırlama yapmazken (Bir kişi yaz aylarında günde 2 veya 3 kez dahi banyo yapabilir) havaların soğuk gittiği soğuk kış aylarında en erken 2 günde 1 hastalarımızın banyo yapmaları zaruridir. Kış aylarında sık banyo yapmak ciltte kuruma ve çatlamayı arttırdığı için isterse bizim tavsiye ettiğimiz kaliteli ürünler dahi olsa sedef hastalığını arttırır. Dr. Mehmet İlteber Bahadır yukarıda anlattığımız banyo yapma sıklığı kliniğimizde tedavi gören hastaların uyması gereken zaruri bir durumdur dedi ve ekledi. Bunu bizi dışarıdan takip eden tüm hastalar için de uygulayabiliriz.